Wady i zalety rowerów szosowych

Rowery szosowe do niedawna były dość niedocenianie. Standardowo kojarzyły nam się one po prostu z wyścigami i sportem. Aż w końcu weszły one na rynek normalnej sprzedaży, dostępnej dla każdego z nas. Co się zmieniło od tego momentu, to fakt, że coraz częściej spotykamy takie rowery na ulicach. Jak dokładniej prezentują się ich wady i zalety?

Zalety rowerów szosowych

Zacznijmy od przyjemniejszej części, a mianowicie od zalet tych rowerów. Otóż charakteryzują się one naprawdę wyjątkową prędkością i suną po asfalcie w zasadzie zupełnie bezgłośnie. To daje nam z kolei zupełnie inny komfort jazdy po mieście – jesteśmy w stanie bardzo szybko przemieścić się pomiędzy wyznaczonymi punktami a na dodatek do roweru szosowego wcale nie potrzeba jakiejś wyjątkowej siły czy kondycji. Co więcej – rower ten umożliwia nam także zrobienie pięknych tras szosowych gdzieś nad morzem czy wokół gór. Szczególnie popularne są one za granicą.

Wady rowerów szosowych

Z drugiej jednak strony szczególnie na początku trudno nam się jest do tego roweru przyzwyczaić i niestety na początku czasem dochodzi do jakiś drobnych wypadków. Dalej – nie jest to rower przeznaczony do terenu, nie ma też amortyzatorów. Oczywiście przejedziemy nim także po innym podłożu niż szosa, niemniej jednak najechanie korzenia nie będzie miłym doświadczeniem. Ponadto rowery szosowe z zasad nie są przystosowane do przewożenia bagażu, w związku z czym wożenie na nim codziennie laptopa do pracy, nie jest najlepszym pomysłem – trzeba wziąć to pod uwagę.