Skarpetki kolarskie – ważny element stroju

Nie każdy rowerzysta na swoje eskapady wybiera ubrania przeznaczone typowo do jazdy na rowerze. Nie ma też takiej potrzeby, bo rekreacyjna jazda po mieście rzadko wymaga koszulek technicznych i spodenek z tak zwaną pieluchą. Przy długich wyjazdach, nawet tych amatorskich, warto jednak rozważyć zakup przynajmniej elementów kolarskiego stroju. Odpowiednie buty, spodenki a nawet skarpetki mogą znacząco podnieść komfort jazdy. W tym artykule skupimy się na tym, jak wybrać skarpetki kolarskie.

Dlaczego wybór skarpet ma takie znaczenie?

Jazda rowerem to sport kojarzony raczej z cieplejszymi dniami. Co prawda, jako środek transportu, rower sprawdza się przez cały rok, to jednak na dłuższe wyprawy większość osób wybiera te ciepłe miesiące w roku. Związane jest to nie tylko z komfortem cieplnym, ale również z faktem, że na rowerze zdecydowanie wygodniej jeździ się w krótkich spodenkach. W takich nawet deszcz nie jest straszny, bo mokry materiał w spodniach przed kolana nie odgranicza ruchów, a w długich już tak.

Skoro najlepsze spodnie na rower to te nie dłuższe niż do kolan, to oznacza, że dolan część nóg może nie być wystarczająco chroniona. To jeden z powodów dlaczego warto pochylić się nad tematem wyboru skarpet na rower (zobacz przykład w Sprint-Rowery). Skarpety kolarskie są zwykle wysokie, sięgają przynajmniej połowy łydki. Dzięki temu dobrze chronią nogi przed otarciami. Tymi, które mogłyby powstać w wyniku upadku, ale nie tylko. Rower ma sporo wystających elementów, a wycieczki rowerowe często wymagają przejazdu przez różnego rodzaju zarośla. Wysokie skarpetki kolarskie i w tych przypadkach doskonale chronią nogi przed urazami.

Jak w każdym sporcie, także w kolarstwie, skarpety powinny dobrze odprowadzać wilgoć i zapewniać odpowiedni komfort techniczny. Dobrze też gdy skarpety na rower nie są zbyt grube. Skarpety kolarskie zawsze spełniają te warunki, bo zwykle wykonane są ze specjalistycznych tkanin technicznych.

Na co zwracać uwagę, kupując skarpetki kolarskie?

W sklepach sportowych dostępny jest całkiem spory wybór różnego rodzaju skarpet kolarskich. Różnią się nie tylko kolorami czy wytrzymałością, ale często mają także dodatkowe funkcjonalności. Zatem jak wybrać skarpetki kolarskie, które posłużą długo i podniosą komfort jazdy?

Jeżeli zależy nam na ochronie przed otarciami to zdecydowanie należy postawić na skarpety sięgające co najmniej do połowy łydki. Przy tak wysokich skarpetkach istotny jest też ściągacz, powinien solidnie trzymać skarpetę na miejscu, ale nie być zbyt mocny by nie hamować przepływu krwi. Warto stawiać na wytrzymałe modele. Łatwo je rozpoznać, takie skarpety mają wzmocnienia (czyli nieco grubszy materiał) na palcach i piętach, czyli w rejonie, który zwykle najszybciej się przeciera.

Dobrze zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcjonalności. Szczególnie godne uwagi są kompresyjne skarpetki kolarskie. Takie skarpety posiadają specjalne wstawki, które dodatkowo chronią nogi przed urazami i oddalają uczucie zmęczenia. Szczególnie warte uwagi są skarpetki z wstawkami kompresyjnymi w okolicach kostki.