Siodełko rowerowe – komfort na każdym dystansie!

Siodełko rowerowe stanowi podstawowy punkt podparcia podczas jazdy na rowerze. Dlatego jego prawidłowy dobór często decyduje o tym, czy jazda na rowerze to przyjemność, czy męczarnia. Ponadto, może mieć bezpośredni wpływ na zmniejszenie bóli pleców oraz wyeliminować zjawisko cierpnięcia rąk podczas dłuższych wycieczek. Warto zatem poświęcić mu nieco uwagi i dobrać model dopasowany do naszej budowy ciała.

Wielkość ma znaczenie! 

siodełko rowerowe

Podstawowym parametrem decydującym o tym, czy siodełko rowerowe będzie wygodne, czy nie jest dobranie jego szerokości do rozstawu kości kulszowych. Wartość ta będzie zdecydowanie inna dla kobiet i mężczyzn, ponadto nie ma tutaj uniwersalnego rozwiązania.

Jak dokonać pomiaru?

Większość sklepów posiada specjalne maty, na których siadamy, zostawiamy odcisk i już wiemy jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni. Jeżeli, planujemy zakup przez internet lub wolimy znać z góry poszukiwaną szerokość siodełka. Możemy dokonać pomiaru w domowych warunkach. Do tego celu najlepiej nadaje się kawałek kartonu. Siadamy na nim, warto tutaj mocno docisnąć pośladki do podłoża. Pozostawione dwa charakterystyczne zagłębienia to właśnie nasze kości kulszowe. Wyznaczamy mniej więcej ich środek i mierzymy. Uzyskana wartość daje nam jednoznaczną odpowiedź o wymaganej wielkości siodełka rowerowego, które przeważnie powinno być szersze o około 10 do 15 mm od uzyskanego wyniku.

Zadbaj o zdrowie!

Kształt i dedykowane wycięcia anatomiczne to kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Dobór odpowiedniego kształtu siodełka pozwala nam zminimalizować obtarcia i związanym z tym dyskomfort podczas jazdy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stroju jeździmy najczęściej. Ponieważ dopasowany strój kolarski będzie zdecydowanie mniej przeszkadzał podczas jazdy niż luźne szorty.

Wycięcia anatomiczne, dla wielu rowerzystów stanowią cechę konieczną w wybranym przez nich siodełku rowerowym. Poprawiają one nie tylko krążenie krwi w okolicach naszych organów płciowych, ale podnoszą również komfort termiczny i wentylację w tym obszarze.

Kolejny aspekt to komfort. Producenci nieustannie szukają nowych materiałów i optymalizują ich dobór w różnych obszarach siodła, aby jego użytkowanie było zdrowsze i wygodniejsze. Wkładki żelowe lub pianki o różnej twardości, dopasowujące się do naszego ciała, nie stanowią już żadnego zaskoczenia.

Wybierz i ustaw mądrze! 

Podział na siodełka rowerowe stosowny przez producentów to:

  • Siodełka miejskie / turystyczne -większe i nastawione na komfort, powszechnie nazywane są kanapami rowerowymi, co najlepiej oddaje ich charakter. 
  • Siodełka MTB / amatorskie -są najbardziej różnorodne i powszechne. Mają mniejsze rozmiary, jednak nadal są na tyle wygodne, że można jeździć na nich bez specjalnych spodenek z wkładką.
  • Siodełka szosowe / profesjonalne -lekkie, wykonane z materiałów takich jak włókno węglowe i tytan, przeważnie twarde i wąskie, stworzone, aby sprostać wymaganiom zawodników. 

Często pomijanym czynnikiem jest prawidłowe ustawienie siodełka rowerowego. Nie tylko wysokość ma tutaj znacznie. Wysunięcie przód / tył oraz kąt pochylenia, mogą znacząco wpłynąć na walory użytkowe. Warto samemu próbować różnych ustawień lub jeżeli traktujemy jazdę na rowerze poważnie, skonsultować się z profesjonalistą.