Poradnik kolarza – jak wybrać bidon rowerowy?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem zastanawia się na tym, jak wybrać bidon rowerowy. Zadanie to nie należy do najtrudniejszych, jednak jest kilka ważnych kwestii, o których zdecydowanie warto w tym przypadku pamiętać. Obecnie można liczyć na naprawdę szeroki wachlarz możliwości pod tym względem. Jak się jednak okazuje, istnieje na rynku wiele bidonów rowerowych, które niestety nie spełniają podstawowych standardów, a tym samym w praktyce nie da się z nich odpowiednio korzystać.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych aspektów jest sam materiał wykonania takiego produktu. W sklepach można spotkać zarówno bidony plastikowe, jak i wykonane ze stali nierdzewnej. Kluczowe okazuje się zwrócenie uwagi na związek taki, jak bisphenol-A. To o tyle istotne, iż jest on niesłychanie szkodliwy dla zdrowia człowieka. 

Warto mieć też świadomość, że cena w ogromnym stopniu wiąże się z jakością, dlatego też dobrze byłoby zainwestować swoje oszczędności w produkt tylko najwyższej klasy. Bidony, które wyróżniają się niską ceną niestety bardzo często zawierają różne szkodliwe substancje. Zdecydowanie warto więc w tym przypadku zadbać o swoje zdrowie.

Ogromną rolę odgrywa także sama izolacja, która zapewnia dłuższe utrzymywanie pierwotnej temperatury cieczy. Jest to możliwe dzięki specjalnym ściankom, pomiędzy którymi znajduje się pianka lub próżnia. Taka funkcja szczególnie przydaje się podczas upalnych dni, kiedy to bardzo szybko robi się gorąco. Pomimo tego, taki bidon zachowa stałą temperaturę napoju czy wody. 

A co z pozostałymi parametrami?

Co ciekawe, wiele osób zwraca także uwagę na objętość takiego zbiornika. Oczywiście, jego wielkość w największym stopniu zależy od indywidulanych preferencji. Kolarze jednak najczęściej stawiają na bidony 0,7 litra, które nie są ani zbyt duże, ani też za małe. 

Ustnik to kolejny ważny element bidonu, który powinien być odpowiednio wykonany. Jak doskonale wiadomo, podczas jazdy bidon otwiera się zębami, dlatego też trzeba sprawdzić z jakiego tworzywa jest wykonany. Dobrze byłoby zwrócić uwagę także na to, czy aby na pewno został solidnie dopracowany i nie przecieka. 

Wiele osób kupuje także bidony, które są przezroczyste. To szczególnie ważne w przypadku kolarzy tworzących roztwory izotoników lub energetyków. Przy produkcji takiego napoju niewątpliwie warto widzieć całą zawartość bidonu, dzięki czemu można bardziej kontrolować cały proces jego tworzenia. 

Jak doskonale widać, istnieje kilka ważnych parametrów, którym należy się bliżej przyjrzeć przy dokonywaniu zakupu bidonu rowerowego. Trzeba pamiętać również, że na tego typu akcesoriach zdecydowanie nie warto oszczędzać. To kwestia nie tylko wygody użytkowania, ale przede wszystkim praktycznego zastosowania i zdrowia. Odpowiednie nawodnienie w trakcie trwania długich wypraw jest naprawdę ważne. Zdecydowanie nie wolno bagatelizować tak ważnego wątku. Może to niestety doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji, których z pewnością każdy chciałby uniknąć.