Podstawowa wiedza o rowerach crossowych

Coraz więcej osób przesiada się na rowery. Niektórzy typowo rekreacyjnie, a dla innych jest to alternatywa dla samochodu lub autobusu. Rower crossowy spełni oczekiwania jednych i drugich.

Po jakich trasach można jeździć rowerami crossowymi?

Rower crossowy to kompromis między rowerami górskimi, rowerami szosowymi oraz rowerami trekkingowymi. Nadadzą się zarówno do miasta, jak i na szosy czy leśne trasy. Jednocześnie nie należy od nich wymagać, by zapewniły doskonały komfort na wyjątkowo ekstremalnych drogach.

Czym charakteryzują się rowery crossowe?

Rowery crossowe posiadają dużą ilość biegów (zazwyczaj 21), dzięki czemu radzą sobie w trudnych warunkach.

Aluminiowa rama sprawia, że rower jest lekki. Warto jednak zatroszczyć się o to, by jej rozmiar był do nas dopasowany.

Charakterystyczne są również dość duże i szerokie koła (węższe niż w rowerach górskich, lecz szersze niż w szosowych) o agresywnym bieżniku.

Siodełko umieszczone poniżej kierownicy zapewnia komfort nawet na długich trasach, jednocześnie nie obciążając kręgosłupa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na wspomniany już rozmiar ramy i oczywiście na cenę. Tańsze modele mogą nie sprawdzić się odpowiednio na trudniejszych trasach, jednak nie jest to reguła. Z ceną związane są również hamulce – mimo że hamulce tarczowe hydrauliczne ogólnie są lepsze niż te zwykłe, to nawet w rowerze w cenie około 2500 złotych mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Tak naprawdę dopiero rower w cenie około 5000 złotych pokaże prawdziwe możliwości crossów. Nie każdy jednak potrzebuje aż tak dobrego roweru.