Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze trenażera rowerowego?

Zdrowy styl życia to nie tylko unikanie złych nawyków i właściwe odżywianie się, ale także regularne ćwiczenia i utrzymywanie aktywności fizycznej. Nie wszyscy współcześni ludzie mogą znaleźć czas na pójście na siłownię ze względu na swój napięty grafik. Utrzymanie doskonałej formy fizycznej może być z komfortu własnego domu, jeśli kupisz odpowiedni trenażer rowerowy. Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca i pozwala zaplanować harmonogram treningów zgodnie z planem pracy. Spróbujmy zrozumieć asortyment maszyn do ćwiczeń i dowiedzmy się, jak wybrać odpowiedni model.

Jakie mięśnie pracują?

Regularne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pomagają osiągnąć następujące cele:

 • Utrata wagi. Program o niskim obciążeniu, ale wysokiej intensywności jest wybierany w celu spalania tłuszczu, a nie budowania mięśni. Pedały powinny kręcić się równomiernie i płynnie.
 • Wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego. Programy ćwiczeń cardio zwykle łączą interwały energicznej pracy z okresami odpoczynku. Regularny trening znacznie zwiększa wytrzymałość i poprawia pracę serca.
 • Pompowanie poszczególnych grup mięśniowych. Trenażer rowerowy jest dostrojony do wysokiego poziomu obciążenia i aktywnie trenuje mięśnie łydek, bioder, pośladków. Zwiększa się krążenie krwi w nogach, co stanowi dobrą profilaktykę żylaków i zmniejsza widoczność cellulitu.

Idealny rowerek treningowy na odchudzanie

Większość użytkowników rozpoczyna wybór roweru treningowego w domu z zamiarem spalenia zbędnych kilogramów. Do odchudzania potrzebny jest trenażer rowerowy, który pozwala na uzyskanie dużego i intensywnego wysiłku, z możliwością regulacji oporu pedałów. Każda maszyna o takich właściwościach może pomóc w spalaniu kalorii. Można wybrać model z gotowym programem spalania masy ciała, który w inteligentny sposób ułoży proces treningowy dla maksymalnej efektywności.

Warto też posłuchać zaleceń ekspertów:

 • Intensywność treningu należy zwiększać stopniowo, w zależności od własnych możliwości i samopoczucia. Maksymalne tempo ruchu powinno być w środku treningu;
 • Kalorie spalane są najszybciej przy tętnie około 130 uderzeń na minutę;
 • Czas trwania ćwiczeń powinien wynosić około 40-60 minut;
 • Utrata wagi będzie szybsza, jeśli połączysz regularne ćwiczenia ze zdrową dietą i będziesz unikać złych nawyków.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze roweru stacjonarnego?

Zwróć uwagę na główne cechy sprzętu:

 • Wielkość i waga koła zamachowego. Średnica koła wpływa bezpośrednio na nośność i płynność jazdy. Im większe koło zamachowe, tym większy opór może wywołać. Modele z małym kołem nie nadają się do wytężonych ćwiczeń. Koło zamachowe o wadze 7-8 kg zapewni skuteczne ćwiczenia na odchudzanie. Koło ważące mniej niż 7 kg pomoże Ci utrzymać mięśnie w tonie i zachować dobrą kondycję dzięki regularnym niemęczącym treningom.
 • Wymiary. Określ przestrzeń w swoim mieszkaniu, w której chcesz ustawić sprzęt fitness. Możesz zmierzyć powierzchnię za pomocą taśmy mierniczej. Urządzenie nie powinno zajmować większości wolnego miejsca. Dodatkowo na czas trwania ćwiczenia potrzebna będzie przestrzeń wokół maszyny. Zobacz recenzje domowych rowerów treningowych, aby dowiedzieć się, jak duży prześwit wokół obwodu jest wymagany.
  Waga użytkownika. Jeśli wybierasz model dla rodziny, celuj w największą osobę. Dla większości symulatorów domowych maksymalne obciążenie wynosi do 100 kg. Profesjonalne modele wytrzymują nawet 150 kg, ale są droższe.