Jaki rodzaj butów rowerowych wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jako dzieci mogliśmy przyzwyczaić się, aby na rowerze korzystać z tych samych butów, co w szkole czy w trakcie wyjścia na spacer. Jako dorośli powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, aby zadbać o dostosowanie obuwia do podejmowanego sportu. Sprawdź jakie są najpopularniejsze rodzaje butów rowerowych oraz jak dobrać odpowiedni model dla siebie.

Rodzaje butów rowerowych męskich i damskich

Najprostszy podział butów rowerowych to:

  • SPD – wyposażone w system zatrzaskowy, dzięki któremu są stabilniejsze i trzymają się pedałów przez specjalne zabezpieczenia,
  • platformowe czy też z podeszwą gumową – przyłożenie do pedału sprawia, że trudno jest ja oderwać od powierzchni, z drugiej jednak strony stopę da się oderwać, bo nie jest ona przymocowana zatrzaskami.

Buty rowerowe dostępne na stronie GORide.pl można dzielić na te dostosowane do sposobu i stylu jazdy. Możemy zakupić buty do rowerów górskich, tras downhillowych, na szosę, a nawet na rower na siłowni.

buty rowerowe

Jak dobrać model butów rowerowych dostosowany do swoich potrzeb?

Przede wszystkim należy zorientować się jaki posiadamy typ roweru. Drugim krokiem jest zdecydowanie o tym czy chcielibyśmy używać pedałów z zatrzaskami. Jeżeli takich nie posiadamy, to nie będziemy mogli wykorzystać butów SPD. W takiej sytuacji najlepiej sprawdziłyby się buty z podeszwą gumową, ale nie są one aż tak wygodne np. w sytuacji, gdy jeździmy po asfalcie.

W trakcie zakupu zwróć uwagę na sztywność, ocieplenie, swoją płeć, a także wiek. Istotny jest bowiem wymiar, a także nasze osobiste preferencje, co do estetyki i wagi buta.