Jak wybrać właściwe buty na rower?

Buty rowerowe to bardzo ważny element wyposażenia rowerowego.  Nie tylko znacznie poprawiają komfort jazdy na rowerze, ale wymuszają odpowiednią postawę i utrzymują stopę w prawidłowej pozycji, zapobiegając urazom. Jak zatem wybrać odpowiednie buty, aby były dobrze dopasowane niezależnie czy będą służyły do codziennej jazdy do pracy, czy do długodystansowych wyścigów?

Czym się charakteryzują buty rowerowe?

Dopasowanie butów na rower ma kluczowe znaczenie nie tylko dla wygody. Zapewniają one poczucie stabilności. Zaprojektowano je tak, aby ściśle przylegały do stopy, a korki na podeszwie umożliwiają dobrą przyczepność do pedałów. 

Górna część buta zwykle jest wykonana z wytrzymałego i syntetycznego materiału. Posiada otwory, umożliwiające wentylację, aby zapobiec poceniu się stóp. Wewnętrzna część buta ma miękką wyściółkę, dzięki czemu ryzyko bolesnych skaleczeń i pęcherzy jest minimalne. 

Buty dobrane do trasy

Buty na rower można dobrać w zależności od trasy. Jeśli nowe buty rowerowe mają być używane rekreacyjnie, do krótkich wycieczek rowerowych po lesie lub po wiejskiej drodze, polecane są buty rowerowe z plastikową podeszwą i klamrami na rzepy. Na dłuższe wyjazdy, warto wybrać but z klamrą zatrzaskową, ponieważ daje to więcej możliwości regulacji.

Jak wybrać odpowiednie buty na rower?

W zależności od producenta, modele mogą mieć dość duże różnice w rozmiarze i dopasowaniu. Warto zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar buta — buty rowerowe są zwykle wybierane o 1-2 rozmiary większe niż zwykłe buty
  • Planowany rodzaj trasy i długość jazdy na rowerze
  • Cena — buty rowerowe są dostępne w wielu różnych przedziałach cenowych i poziomach jakości
  • Zawsze warto wypróbować co najmniej dwa modele, aby znaleźć odpowiedni. 

Niezawodna ochrona i wygodna jazda

buty rowerowe

Buty do kolarstwa szosowego

Buty do kolarstwa szosowego charakteryzują się płaską podeszwą. Są ciasno dopasowane i dobrze wentylowane, dzięki czemu można je nosić nawet w najgorętsze letnie dni. Tańsze buty mają zwykle z nylonowe lub plastikowe podeszwy. W droższych modelach karbonowa podeszwa sprawia, że buty są lżejsze i sztywniejsze.

Buty na górskie trasy

Buty rowerowe do kolarstwa górskiego lub innej jazdy terenowej charakteryzują się grubszą podeszwą. Podeszwa może posiadać wypustki, które zapewniają użytkownikowi dobrą przyczepność.  Buty na rower górski będą cięższe niż te na szosę. Niektóre modele mają więcej wyściółki od wewnątrz, dzięki czemu stopy będą ciepłe nawet w chłodniejsze dni.

Płaskie buty na leśne ścieżki

Płaskie buty MTB są popularne podczas jazdy po lesie, zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych kolarzy. Płaskie ustawienie daje swobodę szybkiej lub spokojnej jazdy.

Podeszwa jest wzmocniona płytką z nylonu, plastiku lub podobnego materiału, dzięki czemu but jest sztywny i zapewnia najlepsze możliwe przenoszenie mocy

Wielu rowerzystów górskich, którzy trenują techniczne trasy, ze skokami i zjazdami, woli płaskie buty rowerowe, ponieważ szybko dają one możliwość szybkiego zdjęcia nogi z pedałów.

Buty rowerowe na zimę

Niektórzy producenci oferują specjalne buty rowerowe na zimę. Mają one wodoodporną powierzchnię, a wnętrze jest wyściełane i dobrze ocieplone.

Buty rowerowe dla kobiet, mężczyzn i unisex

Buty damskie są wykonane z myślą o szczuplejszym kształcie kobiecych stóp. Buty dla pań są dostępne w szerszej gamie kolorystycznej. Jednak to rozmiar jest istotną różnicą między butami dla obu płci – zaleca się wybór o rozmiar większych niż buty na co dzień.