Dętki rowerowe – jakie wybrać?

Dętka do roweru to użyteczna część roweru. Pomimo, że często uważany jest za przedmiot, na którym nie warto się skupiać przy zakupie, to w rzeczywistości wiele aspektów ma znaczenie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na różne symbole, które ułatwią jej kupno. Jaką odpowiednią dętkę wybrać do roweru?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dętki rowerowej?

  • Rozmiar -jest to najważniejsza cecha, na którą każdy kupujący powinien zwrócić uwagę. Na oponie znajdują się specjalne symbole. Może być rodzaj zapisu CALOWY oraz ETRTO. 
  • Wentyl – na rynku jest wiele rodzajów wentylów, których dobór zależy od rodzaju roweru. Wyróżnia się wentyl m. in. Dunlop, Presta, Schrader. Najrzadziej stosowanym wentylem jest Dunlop, który jest spotykany głównie w starych rowerach i jest dość niewygodny w użytkowaniu. Do rowerów szosowych i bezdętkowych stosuje się wentyl Presta. Najczęściej używanym wentylem jest Schrader, ponieważ umożliwia łatwe napompowanie np. na stacji benzynowej.
  • Maksymalne ciśnienie z jakim można napompować koło.
  • Rotacja, czyli kierunek w którym kierunku powinna się toczyć opona.
  • Waga – wybór zależy od preferencji klienta. Jeśli chcemy, aby ta część nie obciążała roweru, to jest możliwość sięgnięcia po te lżejsze. 
dętki rowerowe

Dętki do roweru – podsumowanie

Jak wiadomo dętki rowerowe to podstawowa część roweru. Na rynku można spotkać wiele rodzajów dętek, które są dostosowane do różnych rowerów. Do jednego roweru są tworzone dętki do roweru cięższe, które mogą wytrzymać wysokie skoki ciśnienia, a do innego o przeciwnych cechach. Wybór zależy od celu przeznaczenia.