Standardowy czy pneumatyczny? Jaki kapok wybrać?

Wybierać się łódką na ryby, czy też żaglówką na rekreacyjny rejs, oprócz aspektu samej przyjemności, towarzyszyć musi także myśl o kwestii bezpieczeństwa. A nie ma nic bardziej wpływającego na bezpieczeństwo na otwartej wodzie niż noszone kapoki. Jak jednak wybrać odpowiedniego rodzaju model? Czym powinien się charakteryzować?

Czym powinny się charakteryzować kapoki?

Najważniejszą funkcją każdej kamizelki ratunkowej jest oczywiście umiejętność unoszenia osoby w nią ubranej ponad powierzchnie wody. Aby to jednak osiągnąć, kapok musi posiadać odpowiednio dużą wyporność. Dlatego też wybierać konkretny rodzaj, koniecznie trzeba sprawdzić te właśnie wartości, aby nie wybrać wersji zbyt małej do danej osoby. Drugą cechą jest odpowiednie dopasowanie kapoka do budowy ciała osoby noszącej go. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt luźne kapoki mogą spowodować po prostu wyślizgnięcie się z nich podczas unoszenia się na wodzie.

Jaki typ wybrać?

To jak łatwo będzie dopasować kapok, zależne jest od jego rodzaju. W wersjach standardowych, które zapinane są na klamry, koniecznie trzeba zwracać uwagę nawet na tak niewielkie detale, jak ilość ubrań założonych na daną osobę.Z tego też powodu znacznie wygodniejsze w noszeniu są kapoki pneumatyczne, które za pomocą specjalnego gazu znacznie zwiększają swoją objętość, dopasowując się szczelnie do ciała. Niestety taki model kapoka jest nadal bardzo drogi i niewielu właścicieli łódek jest na niego stać.