Skarpety rowerowe – element wyposażenia, którego nie warto lekceważyć
Podczas godzinnej przejażdżki rowerowej stopa kolarza wykonuje około 4200 ruchów, jest to duży wysiłek, podczas którego stopa powinna mieć zapewnione odpowiednie krążenie. Wielu kolarzy lekceważy ten element ubioru, co w niektórych przypadkach może prowadzić do problemów z krążeniem, których oczywiście osoby dbające o zdrowie wolałyby uniknąć.
Odpowiednia ochrona stopy
Jak wyżej wspomniano godzinna aktywność na rowerze oznacza około 4200 obrotów wykonanych przez stopę, podczas których obciera się ona o materiał, z którego wykonano skarpetę. Przy wyborze skarpet rowerowych przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miejsca, w których stopa będzie ocierała najwięcej – są to pięty, palce, powierzchnia wierzchnia oraz śródstopie. Te fragmenty powinny być wykonane z grubszego materiału, który będzie zniweluje uczucie dyskomfortu po dłuższych wyprawach, a na krótszych dystansach zredukuje drgania podczas jazdy.
Drugim wartym uwagi elementem jest ściągacz, który w żadnym wypadku nie może być zbyt ciasny – spowoduje to pogorszenie krążenia, a w najgorszym scenariuszu może znacznie odciąć dopływ krwi. Musi on być elastyczny oraz dopasowujący się, aby utrzymywał skarpetę na swoim miejscu.
Wysokość skarpet rowerowych
Wybierając zaufane marki mamy pewność, że długość skarpety (https://www.erowery.pl/m/89994/odziez-skarpety-rowerowe) będzie odpowiednia, gdyż jest to zawarte w regulacjach UCI.
Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje, czyli długie i krótkie i jest to kwestia preferencji. Z pewnością latem lepiej spiszą się krótsze, które poprawią chłodzenie organizmu, natomiast w chłodniejsze dni warto postawić na dłuższe, zapewniające lepszą izolację termiczną. W swojej szafie warto mieć jedne i drugie.
Podsumowanie
Przy wyborze odpowiednich skarpet rowerowych warto mieć na uwadze przede wszystkim:
- odpowiednią ochronę stopy przed ocieraniem,
- lepsze wietrzenie lub lepszą izolację termiczną w zależności od pory roku,
- wybór zaufanych marek.