Najlepsze pedały rowerowe i dostosowanie ich do stylu jazdy

Jednoślad jakim jest rower ma z jednej strony – bardzo nieskomplikowaną budowę, ale z drugiej strony każdy z jego elementów jest bardzo ważny i musi idealnie współdziałać z resztą elementów. Podstawa roweru to jego rama w kształcie trójkąta, która łączy wszystkie inne elementy w jedną całość. Kolejne części roweru to układ kierowniczy z mostkiem, kierownicą i chwytakami, siodełko, koła wyposażone w przerzutki i hamulce oraz pedały. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiednich pedałów do roweru? 

Pedały rowerowe są jednym z ważniejszych elementów składowych roweru, dzięki którym przy użyciu mięśni i siły własnych nóg, wprawiany jest on w ruch. Dlatego bardzo ważne jest aby były one odpowiednio dobrane, tak samo do wielkości i ciężaru zarówno roweru jak i jego kierowcy, jak i w sposób adekwatny do zastosowanego stylu jazdy i usytuowania terenu bo inne pedały znajdą zastosowanie w szosowaniu po mieście, a inne sprawdzą się podczas jazdy po drogach np. górskich. W ofercie sklepu goride.pl można znaleźć wiele modeli pedałów rowerowych.

pedały rowerowe

Pedały rowerowe – ogólny opis, rodzaje i zastosowanie

Wykonana z metalu lub plastiku platforma, połączona z ułożyskowanym wałkiem mocowanym do korby roweru, dzięki któremu pedał obraca się – tak wygląda właśnie pedał rowerowy. Istnieją dwie ich podstawowe odmiany, a są to pedały: 

  1. platformowe z kolcami bądź z noskami, dzięki którym stopa jest na stałe połączona z pedałem i nie ślizga się na nim, 
  2. zatrzaskowe wyposażone w specjalne różnego rodzaju mechanizmy zatrzaskowe, które również mają za zadnie stabilizację stopy na pedale. 

Najbardziej nowoczesne dziś pedały rowerowe to szeroka plastikowa platforma, pokryta teksturą antypoślizgową, która dla zwiększenia bezpieczeństwa doposażona jest w specjalne elementy odblaskowe, poprawiające widoczność rowerzysty, szczególnie po zmroku.