Czym powinno się charakteryzować dobre oświetlenie rowerowe?

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak ważne jest posiadanie na swoim pojeździe odpowiedniego rodzaju oświetlenia rowerowego. Jego obecność nie tylko chronić przed otrzymaniem mandatu z powodu braku takiego dodatku, lecz przede wszystkim zapewni odpowiednią widoczność, co spowoduje, że jazda na rowerze będzie o wiele bezpieczniejsza. Niestety nie każdy rowerzysta wie, jak wybrać oświetlenie rowerowe w profesjonalnej formie, aby było ono trwałe i skuteczne. Jakimi zatem cechami powinny się lampki rowerowe charakteryzować?

Podstawowe parametry lampek rowerowych

Jeśli chce się mieć dobry zestaw lampek rowerowych, trzeba przed zakupem i udaniem się po nie do sklepu, dowiedzieć się o nich kilku podstawowych rzeczy i spraw. Jakie są zatem podstawowe parametry, którym trzeba się przyjrzeć przed rozpoczęciem poszukiwań?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, jaka powinna być jasność takich lampek. W zależności od tego, czy będzie to model przedni, który powinien być mocniejszy, czy też tylni, który może być słabszy, ich moc powinna się kształtować na poziomie około 600-1000 lumenów.

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest to, jaki będzie kąt świecenia takich lampek. W przypadku modelu tylnego może to być światło punktowe, ponieważ celem tej lampki jest tylko sygnalizowanie obecności rowerzysty na drodze. Jeśli jednak chodzi o lampkę przednią, to w tym wypadku powinna się ona charakteryzować nieco większym kątem świecenia, aby mogła swoim światłem obejmować większy fragment drogi.

Poleca się w przypadku wybierania takiej lampki zwrócić uwagę także na to, czy będzie posiadała ona tryby świecenia. Mowa tu jest o ustawieniu jej pełnej mocy, lecz także możliwości świecenia z 50% mocą czy też nawet 25% intensywnością. Pozwoli to np. na oszczędzenie baterii w przypadku długotrwałej jazdy na rowerze.

Czy warto wybierać tanie zestawy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto kupować lampki rowerowe z niskiej półki cenowej. Dobry zestaw lampek to często wydatek nawet około 200 złotych, podczas gdy te tanie kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. W czym tkwi pomiędzy nimi różnica?

Przede wszystkim odpowiedzieć na samym początku trzeba, że kupowanie tanich lampek nie jest polecanym rozwiązaniem na oszczędzanie. Na sprzęcie, który ma zapewniać bezpieczeństwo, po prostu nie powinno się oszczędzać. Niska cena to bowiem także niska jakość, czyli mała moc święcenia, brak trybów pracy, czy też wysokie zużycie energii, co powoduje, że lampka podczas jazdy na rowerze w każdej chwili może przestać świecić.

Pamiętać także trzeba o tym, że takie tanie lampki są bardzo kiepsko wykonane, więc z łatwością może dojść do ich uszkodzenia.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli chce się mieć dobry zestaw lampek rowerowych, to warto się jeszcze przyjrzeć temu, jak będzie prezentowała się ich jakość wykonania. Mowa tu jest przede wszystkim o tym, aby były to lampki, które będą posiadały mocną, szczelną i wodoodporną obudowę, co zapobiegnie przedostawaniu się do środka wilgoci, lecz także np. pyłu z drogi, który również mógłby spowodować zniszczenie się tego urządzenia  elektronicznego.