Ramy rowerowe – Jak dobrać?

Ramy rowerowe, wzbudza to dość duże zaskoczenie wśród ludzi, posiadają różne rozmiary, które powinny być dostosowane do parametrów naszego ciała. Źle dobrana rama będzie sprawiała dyskomfort oraz nie zapewni tak dobrego przełożenia siły, co doprowadzi do tego, że na rowerze będzie jeździło się wolno, ciężko oraz niebezpiecznie.
Dlatego warto poświęcić tej części roweru chociaż trochę czasu, żeby potem nie narazić się na dodatkowe koszta związane z wymianą ramy.

CZYM JEST ROZMIAR RAMY ROWEROWEJ?

Rozmiar ramy dla różnych typów rowerów jest określany w inny sposób.
Dla rowerów górskich/crossowych/trekkingowych lub miejskich rozmiarem ramy jest długość pionowej rurki ramy. Natomiast w przypadku rowerów szosowych/przełajowych oraz grawelowych rozmiar ramy identyfikuje się jako efektywna długość górnej rury ramy. Co oznacza efektywna długość? Jeśli rama jest pod jakimś kątem, wtedy efektywną długością będzie wymiar poprowadzony od początku naszej ramy, do punktu na wysokości końca ramy w linii prostej.

JAK DOBRAĆ ROWER DO WZROSTU?

Wzrost to jeden z kluczowych, ale nie jedyny, parametr, który powinniśmy rozważać podczas wyboru odpowiedniej ramy. Możemy mieć dwie osoby o tym samym wzroście, lecz ich nogi będą się różniły długością, a to diametralnie może zmienić nasz wybór lub nawet w skrajnych przypadkach uniemożliwić zakup określonego modelu. Wielu producentów podaje na swoich produktach jedynie zalecany wzrost i gdy nie będziemy mieli podanej wartości zalecanego przekroku, należy usiąść na siodełku, zsunąć się na ramę i sprawdzić, czy nie będziemy o nią wadzić.